Blog

Amerika’ya Nasıl Gidilir?

amerika'ya nasıl gidilir

Yaşamını fırsatlar ülkesi olarak tanımlanan Amerika’da yaşamını devam ettirmek isteyen kişilerin amaçları farklı olsa da, Amerika’ya nasıl gidilir? Konulu araştırmalar yapmaları gerekir. Her ne kadar illegal yollarla da Amerika’ya gitmek mümkünse de, bu türden geçişlerin yasal sorunlar yaratacağı unutulmamalıdır.

Bu nedenle mutlaka legal girişimlerin gerçekleştirilmesi ve kişilerin durumuna uygun bir yönteme başvurması önerilir. Amerika’nın Türk vatandaşlarına vize muafiyeti bulunmaz. Bunun için öncelikle pasaport ve vize işlemlerinin yerine getirilmesi gerekir.

Ülke girişlerinde uygulanan vize işlemleri ise, başvuru gerekçelerine göre farklılık gösterir. ABD vize başvurularında kişilerden eğitim ve iş deneyimi gibi şartlar arayabilir.

ABD’ye Gitmek İçin 7 Yöntem

ABD’ye gitmek için yapılan başvurularda çok farklı gerekçeler sunulsa da, genellikle 7 yöntem ön plana çıkar.

Bunlar;

 • Turistik ziyaret için yapılan başvurular,
 • İş seyahati amacı ile yapılan başvurular,
 • Dil okulu aracılığı ile yapılan başvurular,
 • Aile temelli yapılan başvurular,
 • Nişanlı vizesi başvuruları,
 • Sığınmacı olarak başvurular,
 • Green Card başvuruları,

Şeklinde sıralanabilir. Green Card’a başvurularda ise iş garantili ve iş garantili olmayan iki farklı yöntemi bulunur. Türkiye’nin de dahil olduğu bazı ülkeler için tanımlanan bu yöntem, yaşamını ABD’de devam ettirmek isteyenlerin en fazla tercih ettiği yöntemler arasında yer alır.

Amerika’ya Turistik Ziyaret İçin Gitmek

Amerika’ya turistik ziyarette bulunulacaksa, bunun için geçerli olan ziyaretçi vizesi alınması gerekir. B2 vizesi olarak da adlandırılan bu vize işlemleri için, Amerika’da bir tanıdığınızı ziyaret edeceğinizi belirtebilir veya turistik gezi düzenlemek istediğinizi beyan edebilirsiniz.

Kısa Süreli Amerika Turistik Vize Başvurusu İçin Gereken Belgeler Ve Şartlar Nelerdir?

Amerika’ya kısa süreli ziyaretlerde sıklıkla kullanılan turistik vize başvuruları için, bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlar vize başvuruları sırasında belgelendirilmelidir. Vize işlemleri sırasında en az 6 ay geçerliliğini koruyacak olan pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, konaklama imkanlarına ait bilgiler, banka hesap cüzdanı, DS 100 vize başvuru formu, vize ücretleri alındı belgesi istenir.

Vize işlemlerinin kabulü için, araç ruhsatı, tapu, maaş bordrosu gibi belgelerin de başvuru esnasında belgelenmesi faydalı olur. Amerika’da yerleşik biri tarafından davet edilmişseniz, bu kişiye ait açık kimlik bilgileri, adresi, mümkün olduğu durumlarda gelir durumunun da beyan edilmesi gerekir.

İş Seyahati Amacıyla Amerika’ya Gitmek

B-1 vizesi başvurusunda bulunarak, iş seyahati amacıyla Amerika’ya gitmek mümkündür. Ticari amaçlı seyahatler, fuarlar, kongreler, mesleki toplantılar, iş seyahat vizesi kapsamında yer alır. Bu vize ile altı ay süreyle Amerika’da kalmak mümkündür. Gerekli durumlarda vize süresi 1 yıla kadar uzatılabilir. B-1 vizesi aynı zamanda kısa süreli dil eğitimi sürecinde de Amerika’ya gitmek işlemlerinde kullanılabilir.

Kısa Süreli Amerika İş Seyahati İçin Gereken Belgeler Ve Şartlar Nelerdir?

Kısa süreli Amerika iş seyahatleri için gereken şartların başında, başvuranın vize işlemleri sırasında beyan ettiği amaca uygun iş yapması gelir. B1 vize başvurularında iş verenler ve çalışanlar için bazı belgelerde farklılıklar görülür.

Her iki durumda da başvuranın antetli kağıda İngilizce dilekçe oluşturması, imza sirküleri, vergi levhası fotokopisi, son 6 ay içerisinde alınmış faaliyet belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisini sunması gerekir.

Ayrıca başvuruda bulunanların ziyaret vizesinde olduğu gibi, kalacağı süreyi kapsayacak şekilde pasaporta sahip olması beklenir. Çalışanlardan ayrıca sigortalı işe giriş belgesi, son 3 ayı kapsayacak şekilde maaş bordrosu istenir. 12 haftadan kısa süreli dil eğitimi almak için, turist vizesi olarak bilinen B1/B2 vizeleri kullanılabilir.

Amerika’ya Dil Okulu İle Gitmek İçin Gereken Belgeler Ve Şartlar Nelerdir?

Amerika’ya dil okulu ile gitmek için iki farklı yöntem bulunur. B1/B2 vize şartlarını oluşturan 12 haftalık ve haftalık 18 saati geçmeyen kısa süreli olan yöntem ve bu süreyi geçen uzun süreli dil okulu Amerika’ya gitme yöntemidir. Uzun süreli dil okulu ile Amerika’ya gitme işlemlerinde F1 öğrenci vizesi şartları aranır.

Bu tür başvurularda ise;

 • Eğitim süresini kapsayacak geçerliliğe sahip pasaport, var ise bu şartları yerine getiren eski pasaport ve daha önce alınmış vizeler.
 • Başvuranın kimlik fotokopisi,
 • Biyometrik iki adet fotoğraf,
 • Barkodlu veya onaylı nüfus kayıt örneği,
 • Öğrenci erkek ise askerlik tecil veya terhis belgesi,
 • Varsa transkript, diploma veya okulu belirten ıslak imzalı belgeler,

Türünden belgeler istenir. Başvuranın 18 yaşından küçük olması durumunda ise, noter onaylı muvafakatnamenin başvuruda yer alması gerekir. Öğrenciye bir dil okulu tarafından sponsor olunması durumunda, bunun da yasal olarak belgelendirilmesi gerekir.

Amerika ev kiraları, dil okulu ile gitmek isteyenler için mutlaka değerlendirilmesi gereken konular arasında yer alır. Bu nedenle Amerika’ya gidecek öğrencilerin gidecekleri konuma göre ev kiralarını araştırmaları, öğrenciler için tanımlanan yarı zamanlı iş imkanlarına da göz atmaları önerilir.

Aile Temelli Amerika’ya Gitmenin Yolları

Amerikan vatandaşları ve yasal olarak ülkede yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar, bir başka ülkede bulunan eşlerini, evlenmemiş olan çocukları için başvuruda bulanarak Amerika’ya götürebilirler. Bu türden başvuruda bulunanlar Amerika’nın aile temelli göçmenlik statüsünden faydalanabilir ve süresiz oturum izni alabilirler.

Bu tür haklardan Amerika’da bazı çalışmalar gerçekleştiren kişiler, ziyaret ve eğitim vizesi sahiplerinin eş ve çocukları da faydalanırlar. Ancak bu türden Amerika’ya gidiş süreleri, asıl vize sahibinin kalış süresi ile sınırlandırılır.

Aile Temelli Göçmenlik İle Gitmek İçin Gereken Belgeler Ve Şartlar Nelerdir? Nişanlı Vizesi İle Amerika’ya Gitmek

Aile temelli Amerika Birleşik Devletlerine gitmek için gereken şartlar, her bir başvuru için özel olarak değerlendirilir. Bu imkanlardan faydalanmak için mutlaka Amerika’ya gidecek kişiler ile Amerika’da yerleşik konumda olanlar arasında bir aile ilişkisinin bulunması gerekir. Bu evlilik birlikteliği olabileceği gibi, nişanlılık da olabilir.

Nişanlılar, nişanlılık vizesi olarak tanımlanan özel şartları yerine getirmesi gerekir. Amerika makamları ülke girişlerinde sıklıkla kullanılan yasal olmayan evlilik yöntemleri ile geçişleri önlemek için, bir dizi süreçler öne sürebilirler. Aile temelli göçmenlik kabulünden farklı olarak, nişanlı işlemlerinde geçici göçmen vizesi verilir.

Nişanlı Vizesi İle Gitmek İçin Gereken Belgeler Ve Şartları Nelerdir?

Nişanlı vizesi ile Amerika’ya gitmek isteyen kişilerin başvurularında, çiftler arasında ki yasal uyumluluk aranır. Yasal açıdan uyumlu olmayan başvurular ise, genellikle olumsuz sonuçlanır. K1 vizesi ile başvurulabilecek bu yöntemde, kimlik fotokopisi, pasaport gibi genel belgeler istenirken, aynı zamanda nişanlı çiftlerin başvuru kabulünden sonraki 90 gün içerisinde evlenmeleri şartı da bulunur.

Bu şartı yerine getirmeyen çiftler, ilgili makamlarca kabul edilebilir bir mazeret belirtmedikleri sürece, vize süresi sonlandırılır. Bu süreçte çiftlerin ilişkisini destekleyen bazı fotoğraflar ve kanıtlar istenebilir.

Green Card Çekilişi İle Amerika’ya Gitmek

Amerika Birleşik Devletleri düşük göç sayısına sahip bazı ülkelerden Green Card çekilişleri ile göçmen kabul eder. Bu şartları taşıyan Türkiye’den de bu yöntemle Amerika’ya birçok göçmen gider. Hatta bu türden Amerika’ya gidişlerin Türkiye’de oldukça popüler olduğunu da belirtmek gerekir.

Green Card Çekilişi İle Gitmek İçin Gereken Belgeleri Ve Şartları Nelerdir?

Green Card’ın vize çekilişine katılmak için, başvuru yapanın 18 yaşından büyük olması, lise veya dengi bir eğitim kurumundan mezun olması gerekir. Eğer lise diploması bulunmuyorsa, en az 5 yıllık süre içerisinde iki yıl süreli bir işte çalışması veya mesleki eğitim almış olması gerekir.

Bu tür başvurularda genel vize işlemlerinde aranan belgeler talep edilir. Vize çekilişi ile Amerika’ya gitmek iş garantisi sağlamaz. Bu nedenle bu yöntemle gidişler için aynı zamanda maddi bir dayanağında kanıtlanması gerekir.

İş Garantisiyle Green Card Alarak Amerika’ya Gitmek

Green Card’ın iş garantisi oluşturmayacağı söylense de, McDonald’s gibi işletmelerden sağlayacağınız sponsorluk ile EB3 vizesi programına katılarak da iş garantili Amerika’ya gidebilirsiniz. Green Gard’ın avantajlarını yakalayan kişiler, Amerika’da herhangi bir şehirde yaşama ve çalışma şansına sahip olabilirler.

Amerika’ya Gitmek İçin Hangi Bölümü Okumalıyım?

Amerika’nın uyguladığı vize işlemlerini daha kolay atlatabilmek ve burada yerleşik düzen kurarak yeni bir hayat oluşturmak için, bazı bölümleri okumakta fayda olabilir. Matematik Bilimi, Bilgisayar Bilimi, Mühendislik Bölümleri, İşletme Yönetimi, Sosyal Bilimler, Görsel ve Uygulamalı Sanatları okumak size bu anlamda fayda sağlar.

Amerika, Havalimanı İşletme Müdürlüğü, Biyomedikal Malzeme Geliştirici, Solunum Terapisti, Al Geliştirici/Tasarımcı, IT Danışmanı, E-Ticaret Uzmanı meslek kollarında iş gücüne sıklıkla ihtiyaç duyar. Amerika’dan ev almak da bir seçenek olabilir. Belirli oranlarda yatırım gerçekleştiren yabancılar için, Amerika uzun süreli oturum izni verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir