Blog

Amerika Green Card Başvurusu

green card başvurusu

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzunca bir süredir dünyanın çoğu ülkesinden başvuru kabul ettiği green card Amerika’da yaşamak isteyen kişilerin tercih ettiği bir yöntemdir. Green Card nedir? Green Card başvurusu nasıl yapılır? Bu yazımızda bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Green Card Nedir?

Green Card Amerika Birleşik Devletleri Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası uyarınca Amerika’da kalıcı bir şekilde yaşama ve orada kişiye çalışma hakkı tanıyan, böyle bir hakkın kişiye verildiğine kanıt olarak verilen resmi belgedir. Bu kartın Türkçe anlamı yeşil karttır.

Green Card sahibi Amerika Birleşik Devletleri’nde süresiz bir şekilde yaşama hakkına sahiptir. Ancak bu kartın sahibi bir vatandaş gibi bazı yükümlülükleri de yerine getirmelidir. Bu karta sahip olan kişiler Amerika Birleşik Devletleri devletine vergi ödemek zorundadır. Bununla birlikte Amerika’da bazı süreler boyunca bulunmalıdırlar.

Green Card Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamak isteyen kişilerin sıklıkla takip ettiği konular arasında green card başvurusu bulunuyor. Green Card başvuruları genel olarak her yıl Ekim ve Kasım ayında yapılıyor. 2024 yılı içinde Green Card başvurusu 4 Ekim 2023’de başlamıştır.

Başvuru tarihi 7 Kasım 2023 tarihinde de bitmiştir. Her sene Ekim ve Kasım aylarında Green Card başvuruları açılıyor. Bir süre boyunca başvuru süresi Green Card almak isteyen kişiler için devam ediyor.

Başvuru boyunca green card için uygun olan kişilerin online olarak başvuruda bulunmaları gerekiyor. Sonrasında başvuru yapan kişiler green card sonuçlarının açıklanacağı tarihi beklemelidirler.

Green Card Başvuru Şartları

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti her sene bu kartın çekilişine katılmaya uygun olan ülkelerin listesini sıralıyor. Türkiye’de bu ülkelerin başında yer alıyor. Ancak bu karta sahip olmak için bazı şartları eksiksiz bir şekilde karşılamak gerekiyor.

Green Card başvuru şartlarını şunlar oluşturuyor;

  • Green Card başvurusu yapmak için en az lise mezunu olmak gerekiyor. Veya son 5 yılda uzmanlık gerektiren bir alanda 2 yıl boyunca çalışmak ve bunu belgelemek gerekiyor.
  • 18 yaşın üstünde olmak gerekiyor.
  • Green Card başvurusu için resmi web sayfası kullanılmalıdır. Posta ve elden başvuru yapan kişilerin başvuruları reddediliyor.
  • Kart için başvuru yapacak adayların fotoğrafları verilen ölçülere uygun olmalıdır. Bu şarta dikkat etmeyen adayların büyük bir bölümü elenebiliyor.
  • Başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra verilen konfirmasyon numarasını saklamak gerekiyor. Çünkü bu numarayı kaybeden adayların numarayı tekrar isteme şansı yoktur.
  • Green Card başvurusu yapmak için maddi güce sahip olmanız gerekmiyor.
  • Başvuruda bulunmak için İngilizce bilmek gerekmiyor.
  • Evli olan çiftlerin bu karta sahip olma şansı daha fazla. Çünkü karta sahip olan kişilerin hem eşi hem de çocukları Green Card sahibi oluyor.

Green Card almak istediğinizde sizden istenen şartları bunlar oluşturuyor.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika’da yaşamak ve amerika’dan ev almak isteyen kişilerin almak için başvuru yaptıkları şey olan green card başvurusu için yapılması gerekenler vardır.

Bu kartın çekilişi için başvurular DV Lottery üzerinden hiçbir ücret ödenmeden yapılır. Bu sayede herhangi bir resmi kuruma ihtiyaç duyulmadan DV Lotteryi üzerinden Green Card başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ancak bu sitenin dili İngilizce’dir. Bu yüzden aşamaları iyi bir şekilde anlamak ve dikkatli adımlar atmak gerekir. Soruları doğru bir şekilde cevaplandırmak oldukça önemlidir. Bununla birlikte bu karta sahip olmak için başvuru yapan kişiler kişisel bilgilerini eksiksiz bir şekilde sisteme girmelidir.

Çalışma Yoluyla Green Card Başvurusu

Green Card için başvuru yapan kişiler Amerika Birleşik Devletleri’nde geçici veya kalıcı yaşama şansı yakalarlar. Burada yaşamanın bir başka yolu ise çeşitli kriterler ile bağlanan istihdam yollarından biri çalışmak için ABD’ye gitmektir.

Amerika’ya H1-B başvurusunda bulunarak çalışma amacıyla giden kişiler işverenin talebine göre Amerika’da kalıcı bir şekilde işe alınır. Bu vize ile Amerika’da 6 yıl boyunca çalışma imkânınız vardır. Ancak kalıcı bir şekilde çalışmak istiyorsanız Green Card başvurusu yapmanız gerekiyor.

İşveren sizinle beraber uzun süre boyunca çalışmak istiyorsa Çalışma Bakanlığı’ndan çalışma izni almalıdır. Sonrasında ise Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosuna göçmen dilekçesi için başvuruda bulunması gerekir.

Aile Ya Da Akrabalık Yoluyla Green Card Başvurusu

Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığına sahip kişinin yakın sayılmayan akrabasıysanız Green Card için başvuru yapabilirsiniz. Bir Amerika Birleşik Devleti vatandaşının bekar ve 21 yaşın üstünde çocuğuysanız veya Amerika Birleşik Devletleri vatandaşının bekar 21 yaşın altında çocuğuysanız Green Card için başvuru yapabilirsiniz.

Green Card İle Amerika’ya Gitmek

DV Lottery üzerinden çekilişi kazandıktan sonra Amerika’da yer almayan ve çekilişi kazanan katılımcının uygun konsoloslukta görüşme için randevu alması gerekir. Kısa bir süre içinde de DS- 260 başvurusu başlamalıdır.

Çekilişin sonucu size konsolosluk veya Amerika’da bulunan resmi makamlar tarafından size haber edilmez. Entrant Status Check sitesi üzerinden başvuru sonucunu kendiniz kontrol etmelisiniz. Çekilişin sonucu olumluysa yasal olarak ABD’de bulunuyorsanız statü değişikliği için başvuru yapmalısınız.

Ancak çekilişin olumlu sonuçlanması Amerika’da yaşamanızın kabulünü garanti altına almaz. Bu kart çıktıktan sonra kabul görülmek için uygun olup olmadığınızın değerlendirmesi için bazı aşamalardan geçmeniz gerekiyor.

Ama bunlarla beraber Amerika’da yaşam hakkında da bilgi sahibi olmanız sizin yararınıza olacaktır. Amerika’ya gitmeden önce Amerika ev kiraları ve daha çok sayıda şey hakkında bilgi sahibi olmanız size avantaj sağlar.

Görmüş olduğunuz gibi Green Card başvurusu hakkında bütün adımlar ile ilgili detaylı bilgiler bu şekilde yer alıyor. Green Card ile Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamak ve orada çalışmak isteyen kişilerin bütün bunlara dikkat etmesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir