Blog

Amerika Ev Kiraları

Amerika Ev Kiraları

Amerika ev kiraları insanların yaşamak için popüler olarak tercih ettiği ülkelerden olan Amerika’da yaşamayı düşünenlerin araştırdıkları bir konudur. Ülkede eğitim veya iş amacıyla yaşamak isteyen kişiler ev kiralamadan önce kira fiyatlarını, kiralamak için kullanılacak belgeleri ve kira sözleşmeleri prosedürlerini öğrenmek zorundadır.

Bu sayede beğendikleri evi herhangi bir aksilik yaşamadan kiralayabilirler. Amerika ev kiraları ve kiralama prosedürlerini eyaletlere göre dikkate almak gerekir. Çünkü eyaletler kendi kanunlarına göre Amerikan vatandaşlarına veya yabancılara evlerini kiralama yaparlar.

Amerika Genelinde Ortalama Kira Fiyatları Nelerdir?

Amerika ev kiraları öğrenmek isteyenlerin emlak siteleri, bireysel ilanları ve emlak ofislerini gezmeleri gerekir. İlanları incelerken bütçe, ulaşım ve kiralık daire ya da evlerin özelliklerini dikkate almaları şarttır. Bu sayede kendileri için en uygun evi bularak taşınma işlemini gerçekleştirirler.

Amerika’da ev kiraları ne kadar? Ortalama cevap vermek için şehir ve eyaletleri incelemeye almak gerekir. Bu fiyatları; New York 5000 USD, Boston 3800 USD, Washington 2500 USD, San Francisco 4000 USD, Chicago 2000 USD, Houston 2000 USD ve Florida 3000 USD’dir. Bu fiyatların kiralanacak evin türü (daire, müstakil, villa vs), oda sayısı (1+1. 2+1. 3+1) ve şehirde bulunduğu semte göre değişir. Bunun dışında fiyatlar ev sahibi ve emlak ofisine göre de değişir.

Amerika’da Daire Veya Ev Kiralamak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Amerika’da ev kiraları bilgisine ulaşan kişiler kiralama işlemine geçmek için belge tedarik etmek zorundadır.

Konaklamak için ev veya daire kiralamayı düşünen kişilerin ihtiyaç duydukları belgeler ise şunlardır:

 • Amerika’da istihdam edildiğini kanıtlayan belge (iş sözleşmesi, kontrat veya mektup)
 • Amerika için geçerliliği olan pasaport
 • Amerika’da geçerli olan Sosyal Güvenlik numarası
 • Banka hesap dekontu
 • Amerika’da kirada kalınmışsa kira ve ev sahibi bilgileri

Bu belgeler ev sahibine sunulur ve kira başvurusu olarak kabul edilir. Ev sahibi başvuruyu onaylar ve kira için sözleşme hazırlar. Belge ve başvuru kabulü emlakçılar aracılığıyla da yapılır.

ABD Kira Sözleşmesinde Neler Yer Alır?

Amerika Birleşik Devletleri’nde kiralanacak ev bulunduğunda kira hizmetinden yararlanmak için kira sözleşmesi hazırlanır. Bu sözleşmeler ev sahibi, ev sahibi vekili emlakçı veya kiracı arasında imzalanır.

Kira sözleşmesinin hazırlanmasından ise ev sahibi ve emlakçılar sorumludur. Sözleşme hazırlanırken her iki tarafında istekleri dinlenir ve sözleşme uygun şekilde hazırlanır.

ABD kira sözleşmesinde şu bilgilerin bulunması gerekir;

 • Kiralanan konut için aylık ödeme tarihi
 • Kira ödemesinin yapılacağı şekil
 • Kira sözleşmesinin geçerli olacağı süre
 • Konutun bakımı veya olası tamir işlemlerinde sorumluluğun kimde olacağı bilgisi
 • Kira sözleşmesini sonlandıran durumlar (iki taraf için)
 • Kiranın geç ödenmesi durumunda yerine getirilecek zorunluluklar
 • Kiracıdan alınacak depozito tutarı (depozitonun hangi durumlarda ödeneceği ve geri iade şartları)
 • Kiracı tarafından gerçekleştirilecek fatura ödemeleri
 • Tarafların kimlik-iletişim bilgileri ve imzaları

Sözleşme hem kiracının hem de ev sahibinin haklarını korur. Bu sayede taraflardan birisi sözleşmeye aykırı davranırsa gerekli hukuki işlemin başlatılması için kira sözleşmesinden yararlanılabilir.

ABD Kira Sözleşmesinde Neler Yer Alır?

Amerika’da 1+1 Ev Kiraları

Türkiye’de olduğu gibi Amerika’da da 1+1 evler inşa edilir. Bu evler iş veya eğitim için ülkede bulunan kişiler için idealdir. Çok eşya almaya gerek kalmaz ve tek yaşayan kişiler için konaklamaya uygundur.

Amerika 1+1 ev kiraları oranları evin bulunduğu site, apartman, kat ve metrekare durumuna göre değişir. Ayrıca evin bulunduğu semtin merkezde veya şehir dışında olması fiyatların belirlenmesinde etkilidir. Örneğin Boston’da 1+1 evlerin kiralık fiyatları 1600 USD’den başlar.

Amerika’da 2+1 Ev Kiraları

Amerika ev kiraları 2+1 ev arayanlar tarafından da araştırılır. Küçük daireleri tercih etmeyen ve orta büyüklükte bir evde yaşamayı düşünenler bu evleri tercih ederler. Ayrıca bu evler evli kişilerin kalması içinde uygundurlar.

Amerika 2+1 ev kiraları tüm kiralık evlerde olduğu gibi semt ve evin özelliklerine göre değişir. Bina yaşı ve ev içerisinde bulunan ekipmanlar ev sahiplerinin kira fiyatını yükseltmelerine yardımcı olur. Amerika genelindeki 2+1 evlerin kiraları ise 3000 USD’den başlar.

Amerika New York Ev Kiraları

New York Amerika’da yaşamak için seçilen eyaletlerin başında gelir. Şehirde iş olanağının çok olması, kaliteli yaşamın sağlanması, yiyecek mekanlarının çokluğu ve eğitim imkanının gelişmiş olması tercih edilme nedenlerini oluşturur.

New York Amerika ev kiraları semtten semte değişir. Semtlere göre kira tutarları şu şekildedir; Flushing 4000 USD, Bayside 4500 USD, Brooklyn 5000 USD, Ozone Park 7500 USD, East Elmhurst 6300 USD ve Little Neck 9500 USD’den başlar.

Amerika Müstakil Ev Kiraları

Amerika ev kiraları araştırılırken müstakil evler de araştırmaya dahil edilir. Daire ve sitelerde yaşamak yerine kendilerine ait evlerde yaşamak isteyenler bu evleri seçerler. Bu evler genellikle bahçeli olarak tasarlanır ve kişilere zaman geçirme imkanı tanır. Bu nedenle müstakil evlerdeki fiyatlar dairelere göre farklı fiyatlandırılır.

Müstakil evde kirada oturmak isteyen kişilerin Amerika’da bu evler için ödemeleri gereken fiyatlar 2023 yılında güncellenmiştir. Buna göre Amerika müstakil evlerin kira fiyatları 2500-5000 USD aralığındadır.

Amerika Müstakil Ev Kiraları

Sık Sorulan Sorular

Amerika Ev Kiraları Ortalama Ne Kadar?

Amerika ev kiraları ortalama 2500 Dolar’dır. Evlerin müstakil, daire, 1+1. 2+1 veya 3+1 olmalarına göre fiyatların yükselmesi ve alçalması mümkündür.

Amerika’da Ev Kirası Ne Kadar 2024?

Amerika’da ev kirası 2024 itibariyle 1500-2000 Amerikan Doları aralığından başlar başlar.

Amerika’da En Ucuz Evler Nerede?

Amerika’daki en ucuz evler Chicago, Boston, Teksas, Arkansas, Houston ve San Francisco eyaletlerinde bulunur.

Amerika’da Ev Almak Mantıklı Mı?

Amerika’da kirada oturmak yerine Amerikada ev almak mantıklıdır. Bu sayede kişiler kendi evlerinde ikamet ederler. Evlerinden ayrılmak zorunda kaldıklarında kiraya vererek kira kazancı elde ederler.

Sonuç

Ev kiraları Amerika’da her geçen gün güncellenir. Piyasa şartları ve artan masraflar kiraların da artmasına neden olur. Bu nedenle kiralık ev arayan kişilerin ekonomik durumlarına en uygun kiralık evi bulmaları gerekir. Vegawest.com Amerika ev kiraları konusunda kiracılara destek sunar.

Amerika’da kiralık evin bulunması, semtler arası inceleme, kira karşılaştırması, kira sözleşmesinin hazırlanması ve gerekli belgeler Vegawest.com danışmanlarının desteği ile kısa sürede sonuca bağlanır. Böylelikle Amerika’da kısa veya uzun süreli bulunacak kişilerin konaklamak için daire veya müstakil ev bulmaları mümkün olur.

2 thoughts on “Amerika Ev Kiraları

 1. Mustafa Bilgin dedi ki:

  merhaba yazınızı çok beğendim .

  1. vega dedi ki:

   İlginiz için teşekkür ederiz Mustafa Bey.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir