Blog

Yurt Dışından Ev Almak

yurt dışından ev almak

Yurt dışından ev almak, pek çok kişinin hayalidir. Gerek yatırım, gerekse yurt dışına yerleşme gibi farklı faktörlere bağlı olarak ev alma düşüncesi oluşabilir. Yurt dışından ev alarak, kira geliri elde edilebilir veya ev alınan ülkede ikamet edilmek istenebilir.

Yurt dışından ev almak, bazı yasal prosedürlere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Hem satın alma süreci, hem de satın aldıktan sonraki dönem, ev alınmak istenen ülkeye göre farklılık gösterebilmektedir. Amerika’dan ev almak ve yurt dışından konut sahibi olmak için gerekli yasal düzenlemelere uygun olarak hareket edilmelidir.

Yurt Dışında Ev Alıp Vatandaşlık Almak

Yurt dışından ev alarak, ilgili ülkede vatandaşlık almak isteyen pek çok kişi vardır. Ancak ev aldıktan sonra oturum izni veren ülke sayısı oldukça azdır. Yurt dışında ev aldıktan sonra oturum izni veren ülkeler arasında Yunanistan, Malta, Portekiz, İspanya, Dominik Cumhuriyeti, Kanada, Macaristan, Letonya, Makedonya ve İrlanda yer almaktadır.

Yatırım amacı ile ev sahibi olunduğunda bile ülkelere göre ilgili şartları taşıyan kişiler, ev aldıktan sonra oturum iznine sahip olabilmektedirler.

Yurt Dışında Ev Almak İçin Gerekenler

Yurt dışından ev almak isteyen kişilerin, ülkelerin şartları ve yasaları ile konut değerleri hakkında detaylı bir araştırma yapmasında yarar olacaktır. Kapsamlı bir piyasa araştırması ile oturum izni veren ülkelerden ev alarak, o ülkede kamet etme ayrıcalığına sahip olabilirsiniz.

Her ülkenin farklı bir yasal düzenlemesi olduğu için, yurt dışından ev almak için gerekli olan belge ve şartlar da farklılık gösterebilmektedir. Yabancıların ev alması durumunda bazı ülkeler, Savunma Bakanlığı’ndan izin talep etmektedir. Bazı ülkelerde ise; sadece ev satışı yapılırken, arsa satışına izin verilmemektedir.

Yurt Dışında Ev Almak İçin Gerekenler

Yurt Dışından Ev Almanın Avantajları

Avrupa’daki pek çok ülkede yabancılara konut satışı kolaylıklar sunulmaktadır. Ancak oturum izninin alınabilmesi için, ülkelerin kısıtlamaları veya yerine getirilmesi gereken şartları bulunabilmektedir. Yurt dışından ev almanın avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Ülkeler arası değişkenlik göstermekle birlikte, pek çok ülke oturum izni verebilmektedir.
  • Kira geliri elde etmek için ideal bir yöntemdir. Döviz cinsinden kira getirisi olur.
  • Kredi oranları ve konutların yatırım maliyetleri oldukça düşük fiyat aralıklarında olabilmektedir.
  • Yurt dışına gidildiğinde tatil için bir ev olarak tercih edilebilmektedir.

Yurt Dışından Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Farklı bir ülkeden veya Amerika’dan ev almak istiyorsanız, bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Yurt dışındaki pek çok ülkede konut satışı için kolaylıklar sunulduğu kadar, kısıtlamalar ve zorlayıcı şartlar da dikkat çekmektedir.

Konut satışı için tüm işlemleri uzaktan yönetmeniz gerekeceği için, bu süreçte bir emlakçı ile birlikte çalışmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca yurt dışından konut almak isteyenler için hizmet veren konut yönetim şirketleri de bu konuda sizlere destek olabilmektedir.

Kredi oranları, bankaların kredileri, ev almada oturum izni hakkının verilip verilmediği gibi tüm şartların önceden araştırılması gerekmektedir. Alacağınız evi yatırım amaçlı olarak tercih edecekseniz, doğru bir lokasyon olup olmadığını araştırmalısınız.

Yurt Dışından Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Türk Vatandaşı ABD’den Ev Alabilir Mi?

Türk vatandaşları Amerika’dan ev almak için belirlenmiş olan kuralları yerine getirerek, konut sahibi olabilirler. Üstelik Türk vatandaşlarının Amerika’dan konut alabilmesi için, Amerikan vatandaşı olmasına gerek yoktur. Konut kredilerinden yararlanarak veya direkt nakit olarak yatırım ya da oturma amaçlı olarak ev alınabilmektedir.

Amerika’daki bankalardan konut kredisi almak için, konut değerinin yarısı kadar nakit paranın hesabınızda olması gerekmektedir. Amerika ev kiraları ve fiyatları konutun bulunduğu bölgeye ve eyalete göre farklılık göstermektedir.

Yurt Dışından Ev Almanın Şartları Nelerdir?

Amerika’dan ev almak veya farklı bir ülkeden konut alarak yatırım yapmak için belirlenmiş olan prosedürlerin ve şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Özellikle yapılan anlaşmalar, evin alınacağı ülkenin yasal düzenlemeleri ve emlak yasaları bu aşamadan oldukça önemlidir.

Ev alma sürecinizde satın alacağınız konutun bulunduğu ülkenin vergi mükellefi olmanız gerekmektedir. Bunun için ülkelerin vergi yasalarına göre aranan şartlar da değişmektedir.

Türk Vatandaşları Yurt Dışından Ev Alabilir Mi?

Yurt dışından ev sahibi olmak için konutun bulunduğu ülke ile Türkiye arasında bir anlaşma olması beklenmektedir. Her iki ülkenin vatandaşlarının da karşılıklı olarak konut alımına izin vermesinin mümkün olduğu durumlarda, ev alımı için sorun oluşmamaktadır.

Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, İngiltere, İspanya, Yunanistan, Portekiz, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerden Türk vatandaşları ev sahibi olabilmektedir. Yurt dışından ev almak için bu ülkelerin sıklıkla tercih edilmesinin en önemli nedeni, oturum iznini verebilmeleri ve kira getirilerinin diğer ülkelere göre çok daha fazla olmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir