Blog

Amerika Vize Başvurusu

Amerika Vize Başvurusu

Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılacak olan ziyaretin sebebi ne olursa olsun; vize işlemleri tamamlanmadan, onay almadan ve pasaporta vizeyi işletmeden ülkeye girmek mümkün değildir. Her insanın vize için başvuru sebebi farklıdır ve ülke, her yıl çeşitli hedefleri olan, “Amerika rüyasını” gerçekleştirmek isteyen milyonlarca insanın vize başvurusunu alır. Bu noktada öncelikle seyahat amacına göre Amerika vize başvurusu yapılması gerekir.

Amerika; yaşam standartları, sunduğu imkanlar, stratejik konumu ve diplomatik öneminden dolayı dünyanın dört bir tarafından göç alan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle vize işlemleri konusunda son derece katı kuralları bulunur. Amerika vize başvurusu yapmak isteyen kişiler bu yazıda yer alan yönergeleri dikkatlice okuyarak ve mümkünse profesyonel bir yardım alarak tüm bu zorlu şartları kolaylaştırabilir.

Amerika Vizesine Nereden Başvurulur?

Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek isteyen herkesin aklına öncelikle “Amerika vizesine nereden başvurulur?” sorusu gelir. Türkiye’de Amerika vize başvurusu internet üzerinden yapılabileceği gibi aynı zamanda gerekli evraklarla birlikte Ankara ve İstanbul’daki konsolosluklardan da tamamlanabilir. Bu tarz yoğun prosedürlerle uğraşmaya vakti olmayan kişiler ise güvenilir, deneyimli aracı kurumlardan yardım alabilir.

Türkiye’nin her yerinden vize başvuru işlemleri başlatılabilir ancak tamamlanması için İstanbul veya Ankara’ya gitmek gerekir. Bu yüzden son işlemlerde mutlaka gerekli evraklarla birlikte konsolosluklara müracaat edilmelidir. Belgelerin hepsine konsoloslukların sitesinden veya ABD vize başvuru adresinden ulaşılabilir.

Amerika Vizesine Nasıl Başvurulur?

Amerika vize başvurusu yapmak için belli adımların izlenmesi gerekir. Aşağıdaki basit adımları takip ederek süreci tamamlamak mümkündür:

 • Başvurulacak vize türünü seçin.
 • Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu DS-160’ı doldurun.
 • Başvuru ücretinizi ödeyin.
 • Vize mülakatı için uygun bir tarih seçin.
 • Gerekli belgeleri toplayın.

Amerika vize başvuru ücretleri, türlerine göre değişiklik gösterir. Belgeler eksiksiz bir şekilde toplandıktan sonra seçilen tarihte vize mülakatı gerçekleştirilir. Hastalık, acil toplantı ve siyasi meseleler gibi istisnai durumlar hariç istenen zamana randevu almak pek mümkün değildir. Bu yüzden Amerika’ya gitmek için planlanan tarihten en az 3 ay önce vize başvurusu yapılmalıdır.

Amerika Vizesine Nasıl Başvurulur

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika vizesi almak isteyenler belli bir süreci sorunsuz şekilde tamamlamak zorundadır. İlk olarak başvuru yapacak kişi Amerika Konsolosluğunun resmi internet sitesinden Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formunu (DS-160 Formu) eksiksiz bir şekilde doldurmalıdır. Bu form onaylandıktan sonra konsolosluktan randevu alınır. Ayrıca randevu alabilmek için form en az 3 iş günü öncesinden onaylanmalıdır ve başvuru ücreti yatırılmalıdır.

Başvuru sürecinin ikinci aşamasında, gerekli evraklar hazırlanmalıdır. Bu belgeler seyahatin amacına ve konsoloslukların düzenlemelerine göre değişiklik gösterir. Son aşamada ise randevu günü başvuru sahibi Amerika Konsolosluğu’na gider. Burada biyometrik verileri alınır ve mülakat gerçekleştirilir.

Mülakatın ardından inceleme süreci başlar ve birkaç hafta içinde kişiye olumlu ya da olumsuz dönüş yapılır. Kısaca özetlemek gerekirse Amerika vizesi alım süreci şu üç aşamadan oluşur:

 • Online başvuru ve randevu alma
 • Evrak hazırlama
 • Mülakat

Her aşamada dikkatli ve doğru adımlar atılmalıdır. Ayrıca konsoloslukların kriterleri de yakından takip edilmelidir.

Amerika Turist Vizesi için Banka Hesabında Ne Kadar Para Olmalı?

Amerika vize başvurusu esnasında finansal durum önemli bir kriterdir. Başvuru sahiplerinin, Amerika’da geçirecekleri süre boyunca konaklama, yeme-içme, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyede gelire veya birikime sahip olmaları beklenir. Bu nedenle başvuru esnasında finansal yeterliliği gösterecek belgeler talep edilir.

Vize başvurusu yapacak kişilerin hesaplarında göstermeleri gereken miktar; seyahat planına, kalış süresine ve Amerika’da yapılacaklara göre değişebilir. Bu yüzden Amerika turist vizesi için banka hesabında olması gereken net para miktarı konusunda yetkili merciler, herhangi bir standart belirlememiştir.

Amerika Vizesi Nasıl Yenilenir?

Amerika’da bulunan ve vizesini yenilemek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, geçerlilik süresidir. Yetkililer vize süresi dolmadan 30-40 gün önceden yenileme başvurusu yapılması gerektiğini belirtir. Yenileme işlemleri için aşağıda yer alan kriterler göz önünde bulundurulmalıdır:

 • Vize süresini geçirmemek
 • Vizeye engel olabilecek suç işlememek
 • Amerika’daki yaşam şartlarına uyum sağlamak
 • Pasaport geçerlilik süresinin dolmuş olmaması

Bu şartları sağladıktan sonra ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri Kurumuna başvuru yapılmalıdır. Online olarak gerçekleştirilebilen işlemler de I-539 formu doldurulduktan sonra imzalanıp yetkili kuruma gönderilir. Başvuru esnasında gerekli belgelerle birlikte ücretin yatırıldığına dair makbuz da gönderilmelidir.

Türkiye’de ikamet edenler posta yoluyla veya online olarak vize yenileme işlemleri yapabilir ancak bunun için de aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekir:

 • Vizenin geçerli olması ya da geçerliliğini 48 ay içinde yitirmiş olması
 • Biyometrik verilerde değişim olmaması
 • Pasaporttaki bilgilerin değişmemesi

Bu koşulları sağlayan kişilerin yenileme talebini aynı vize türü için yapması gerekir. Türkiye’den yapılacak işlemlerde hazırlanması gereken evraklarsa şunlardır:

 • Onaylı DS-160 sayfası
 • Pasaport
 • Amerika vizesinin yer aldığı eski pasaport
 • Vize ücretinin yatırıldığına dair makbuz
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğraf
 • Öğrenci vizesine başvurulacaksa I-20 ya da DS-2019 formu
 • Geçici işçi vizesi için I-129 formu

Yukarıda yer alan belgeler tamamlanarak internet sitesi üzerinden vize yenileme işlemleri yapılabilir. Ancak daha önce vize alan bir kişinin yenileme talebi her zaman onaylanmayabilir. Bu nedenle işlemler yapılırken profesyonel danışmanlık hizmeti almak sürecin sorunsuz bir şekilde tamamlanması adına oldukça önemlidir.

Amerika Vizesi Nasıl Yenilenir

Amerika Vize Türleri

Amerika vizesi, üçüncü ülke vatandaşlarının seyahat amaçlarına göre farklı türlere ayrılmıştır. Bunlar arasında en yaygın olanlar aşağıdaki gibidir:

 • Geçici Ziyaretçi Vizesi
 • Öğrenci ve Değişim Programları Vizesi
 • Çalışma ve Geçici İş Vizesi
 • Yatırımcı ve İş Kurma Vizesi
 • Nişanlı veya Eş İçin Vize
 • Diplomatik ve Resmi Görev Vizesi

Vizelerin başvuru aşamaları ve yerine getirilmesi gereken şartlar, türlerine göre farklılık gösterir. Bundan dolayı Amerika vize başvurusu yapılmadan önce kişinin hangi amaçla gideceğine karar vermesi gerekir. Ardından gerekli belgeler, başvuru tarihleri gibi bilgiler için konsolosluk veya ilgili birimleri arayarak internet sitelerinden bilgi alınmalıdır.

B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi

B-1 ticari amaçlı ziyaretçi vizesi, Amerika’da düzenlenen fuar, konferans veya toplantıya katılma amacıyla alınabilir. Seminere katılacak kişilere kısa süreli seyahat izni verilir.

B-1 Ev Hizmetleri Ziyaretçi Vizesi

Evlerde temizlik, bakım gibi çeşitli hizmetler vermek amacıyla ABD’ye gidecek kişilerin almak zorunda olduğu vize türüdür. Süresi dolunca yenilenmesi zorunludur.

B-2 Amerika Turist Vizesi

Amerika’ya turistik amaçla gitmek isteyenlerin pasaport türüne bakılmaksızın vize alması zorunludur. Başvuru prosedürü seyahat türüne ve süresine göre farklılık gösterir. B-2 Amerika turist vizesi, aşağıdaki amaçlarla alınabilir:

 • Tatil
 • Akraba ziyareti
 • Tıbbi tedavi
 • Hayır kurumları, sosyal örgütler tarafından düzenlenen etkinliklere katılım
 • Müzik ve sportif faaliyetler

Amerika turist vizesi 10 yıllık, çok girişli olarak alınabilir. En fazla 180 günlük bir seyahat izni verilir. Bu vizeyle eğitim almak, çalışmak veya ülkeye tamamen yerleşmek mümkün değildir.

Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır? Amerika Turist Vizesi Şartları Nelerdir?

Amerika turist vizesi başvuruları diğer türlerde olduğu gibi hem internet üzerinden hem de konsolosluklara müracaat edilerek yapılabilir. Ancak başvuru yapmadan önce DS-160 başvuru formunun İngilizce olarak doldurulması gerekir. Sonrasında vize alabilmek için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Vize türü ve kişinin durumuna göre gerekli belgelerin toplanması
 • Parmak izi verilmesi
 • Büyükelçilik ya da konsolosluktan randevu alınması

Bütün prosedürlerin eksiksiz ve zamanında tamamlanması başvurunun olumlu sonuçlanma şansını daha da artırır.

Amerika Birleşik Devletleri’ne turist olarak gitmek isteyen kişiler vize alabilmek için aşağıda yer alan şartları yerine getirmekle sorumludur:

 • Geçerli Pasaport
 • Randevu ve başvuru ücretinin ödenmiş olması
 • Son 6 ayda çekilmiş fotoğraf
 • Amerika’da kalınacak süre boyunca yeterli olacak finansal durumu gösteren belge

Bütün bu şartların yanında ABD’ye gidiş-dönüş uçak biletleri, konaklama düzenlemeleri gibi seyahat planlarının belgelenmesi de gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahibinin ülkesine geri döneceğine dair bağlantılarını ve bağlılığını kanıtlaması gerekebilir.

Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır

B-2 Tedavi Amaçlı Ziyaretçi Vizesi

Sağlık problemleri yaşayan kişilerin tedavi amaçlı Amerika vize başvurusu yapması mümkündür. Vizenin onaylanması için doktor raporu, hastane randevusu, tedavi masraflarını ödeyebileceğini kanıtlayan evrak gibi birçok belgenin mülakatta sunulması gerekir.

C Transit Vize

C transit vize, Amerika üzerinden uçak, gemi veya başka bir vasıtayla diğer ülkelere aktarma yapacak kişilerin başvurabileceği bir vize türüdür. Başvuru aşamasında gidilecek ülkenin vizesini gösteren pasaportun ya da giriş belgesinin verilmesi zorunludur.

D, C1/D Mürettebat Vizesi

D, C1/D Mürettebat Vizesi; yolcu gemileri, balıkçı tekneleri gibi denizlerde, okyanuslarda görev yapan, uluslararası havayolu firmalarında çalışan kişilerin Amerika’ya giderken almak zorunda olduğu kısa süreli vize türlerindendir. Başvuru sahiplerinin ABD’de 29 gün konaklamasına izin verir. Başvuruda vize belgelerinin yanında işveren yazısının da teslim edilmesi şarttır.

E1/E2 Anlaşmalı Tüccar Vizesi/Yatırımcı Vizesi

E1/E2 anlaşmalı tüccar/yatırımcı vizesi, Amerika Birleşik Devletleri ile sefer, ticaret anlaşması olan ve teknoloji, ticaret gibi herhangi hizmet alanda görevli kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Bu vize, Amerika’daki kişilerle ticaret, yatırım gibi işlemleri yapmak için verilir. Yatırımcı vizesi alan kişilere ve ailelerine belli şartları yerine getirdikleri takdirde oturum hakkı, Amerika’da ev almak gibi birçok ayrıcalık tanınır.

E3 Avustralya Özel İşçi Vizesi

E3 Avustralya özel işçi vizesi, geçici süreliğine özel alanda çalışmak için Amerika’ya gidecek Avustralya vatandaşlarına verilir. Hem kişi hem de ailesi Amerika vize başvurusu yapabilir. Başvuru yapılabilmesi için kişi özel yetenek gerektiren bir iş için Amerika’daki şirketlerden teklif almalıdır.

I Basın Mensubu Vizesi

Medya, radyo, sinema, yayıncılık gibi sektörlerde çalışan; muhabir, editör vb. meslek mensuplarının iş için ABD’ye gitmek üzere alabilecekleri bir vize türüdür. Bu vizeye başvurabilmek için bir medya kuruluşunda çalışıyor olmak gerekir. I basın mensubu vizesiyle Amerika’da medya eğitimleri alınması da mümkündür.

Amerika Çalışma Vizesi

Amerika çalışma vizesi almanın, geçici ve göçmen olarak iki farklı yöntemi vardır. Geçici olarak nitelendirilen kişiler; ABD’ye yerleşmeyecek olan, belli bir süre sağlık, iş, eğitim veya turistik gezi amacıyla gidenlerdir. Göçmen olarak başvuru yapan kişilerse daimi olarak Amerika’da yaşamak ve çalışmak isteyenlerdir. Göçmen vizesi almak için süre daha uzundur ancak geçici çalışma vizesi almak daha kolaydır. Çalışma vizesi türlerinden bir kısmı aşağıdaki gibidir:

 • Özel meslek erbabı, yüksek öğrenimini tamamlamışlar (H-1B)
 • Mevsimlik veya sezonluk geçici tarım işçileri (H-2A)
 • Tarım dışındaki alanda çalışacak işçiler (H-2B)
 • Stajyerler, eğitim amacıyla gidenler (H-3)
 • Şirketin ABD şubesine tayin olanlar (L)

Eğer ülkeye çalışmak amacıyla gitmek istiyorsanız yukarıda yer alan türlerden size uygun olanı seçerek Amerika vize başvurusu yapabilirsiniz.

Amerika Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Amerika çalışma vizesi alabilmek için hazırlanması gereken birçok evrak vardır. Bu evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması, Amerika’ya gidiş şansını aynı oranda artırır. Başvuru için gerekli olan bazı evraklar şunlardır:

 • I-129 Formu
 • Amerika Çalışma Bakanlığı onaylı çalışma durum belgesi (LCA)
 • Alınan iş teklifinin kopyası
 • İşveren ile yapılan anlaşma
 • Başvurulan vizeye uygun olduğunu gösteren diploma ya da tecrübeyi kanıtlayan belgeler
 • Özgeçmiş
 • Geçerli pasaport

Aşamalar tamamlandıktan ve form onaylandıktan sonra vize görüşmesi için randevu alınmalıdır. Başvuru onaylandığı takdirde Amerika’da legal olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Amerika Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Amerika Öğrenci Vizesi

Lisans, yüksek lisans ve doktora gibi farklı alanlarda eğitim almak amacıyla Amerika vize başvurusu yapılabilir. Amerika öğrenci vizesi; F, F Exchange ve M öğrenci vizesi olarak üç farklı türe sahiptir.

Amerika F1, F2 Öğrenci Vizesi

Amerika F1, F2 öğrenci vizesi, ülkede akredite olmuş herhangi bir kolej veya üniversitede eğitim almak isteyenlerin başvuracağı vizedir. Aynı zamanda dil okuluna gidecek kişiler de bu türe başvuru yapabilirler.

Amerika J1, J2 Değişim Programı Vizesi

Lise veya üniversite öğrencilerinin Amerika Birleşik Devletleri’ne değişim programları aracılığıyla gitmeleri için verilen bir vize türüdür.

Amerika M1, M2 Mesleki Eğitim Vizesi

Akademik amaç haricinde dil eğitimi veya mesleki eğitim almak için ABD’ye gidecek kişilerin almasının zorunlu olduğu vize türüdür.

Amerika Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Amerika öğrenci vizesine başvururken öncelikle SEVP tarafından onaylanan bir okul ya da kurum tarafından kabul alınması gerekir. Okul öğrenciyi kabul ettikten sonra Student and Exchange Visitor Information System (SEVIS)’e kaydeder ve bu aşamada başvuru ücreti ödenir. Bu işlemlerden sonra gereken evraklar şunlardır:

 • En az 6 ay geçerli pasaport
 • SEVP onaylı bir okuldan kabul kağıdı
 • I-20 Formu
 • Göçmen olmayan vize başvurusu yapılacaksa onaylı D160 formu
 • Biyometrik fotoğraf

Bu evrakların yanında; transkript, diploma, sertifika gibi belgeler de istenebilir. Ayrıca kalınacak süre boyunca geçimini sağlayabileceğini kanıtlayan; banka dökümü, kalınacak yere dair bir sözleşme ve varsa sponsor dilekçesi gibi dokümanların da vize başvurusunda talep edildiği durumlar vardır. Amerika ev kiraları öğrenciler için nispeten yüksektir. Bu nedenle öğrenciler genellikle apart tercih etmektedir.

Diğer Vize Kategorileri

Öğrenci, turist, çalışma vizelerinin yanı sıra Amerika’ya gitmek için başvuru yapılabilecek diğer prosedürlerden bazıları şu şekildedir:

 • K- Nişanlı Vizesi
 • T- İnsan Ticareti Mağduru Vizesi
 • U- Suç Faaliyeti Mağduru Vizesi
 • TN/TD NAFTA Vizeleri
 • Resmi ve Diplomatik Amaçlı Vizeler

Her bir vize türü için izlenmesi gereken başvuru süreci ve hazırlanması gereken evraklar farklılık gösterir.

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Amerika vizesi için gerekli evraklar, vize türüne bağlı olarak farklılık gösterir ancak genel geçer belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Amerika’ya gidilen tarihten itibaren en az 6 ay geçerli pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • DS-160 başvuru formu onay sayfası
 • Başvuru ücretinin yatırıldığına dair makbuz
 • Seyahat neden, planı, sponsor vb. gösteren vize talep dilekçesi
 • Banka hesap cüzdanı
 • Kimlik fotokopisi
 • Uçak ve otel rezervasyonları

Evliler, işverenler, çalışanlar ve öğrenciler bu evraklara ek olarak farklı bazı belgeleri de teslim etmek zorundadır. Bu konuda daha detaylı bilgiye Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğu’ndan erişilebilir.

Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Eğer başvuru esnasında verilen evraklar tam ve bütün işlemler eksiksiz tamamlandıysa vize işlemleri ortalama 7 günde sonuçlanır. Eksik evrak ya da başka bir sorun varsa konsolosluk tekrardan evrak talebinde bulunur ve süreç daha da uzar.

Amerika Vizesi Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu mu?

Amerika vizesi için seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunlu değildir. Ancak belli bir miktar teminatı olan sigorta yaptırmak seyahatte ve sonrasında yaşanabilecek kaza, hastalık, yaralanma gibi sorunlar için kişiyi koruma altına alır.

2024 Amerika Vize Ücretleri

Amerika vize ücretleri başta vize türü olmak üzere birçok farklı unsurdan dolayı değişiklik gösterir. 2024 Amerika vize ücretleri şöyledir:

 • Ziyaretçi Vizesi (B): 185 dolar
 • Transit Geçiş Vizesi (C): 185 dolar
 • Mürettebat Vizesi (D): 185 dolar
 • Akademik Öğrenci Vizesi (F): 185 dolar
 • Mesleki Öğrenci Vizesi (M): 185 dolar
 • Basın Mensubu Vizesi (I): 185 dolar
 • Değişim Programı Vizesi (J): 185 dolar
 • Geçici İş, Çalışan veya Stajyer Vizesi (H): 205 dolar
 • Sporcu, Sanatçı, Gösterici Vizesi (P): 205 dolar
 • Şirket İçi Transfer Vizesi (L): 205 dolar
 • Anlaşmalı Tüccar Vizesi (E1): 315 dolar
 • Yatırımcı Vizesi (E2): 315 dolar
 • ABD Vatandaşlarının Eşi veya Nişanlısı Vizesi (K): 265 dolar

Başvuru sürecinde ve sonrasında, bu ücretlere ek olarak farklı masraflar da çıkabilir. Bu nedenle bütçe yönetiminde dikkatli davranmak mühimdir.  Ayrıca vize başvurusu onaylanmazsa yeniden ücret yatırmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir