Blog

SSN Nedir?

SSN Nedir?

SSN numarası, Amerika Birleşik Devletleri Sosyal Güvenlik İdaresi kurumu tarafından verilmektedir. SSN numarası, ABD vatandaşları başta olmak üzere, ülkede ikamet eden, geçici olarak çalışan veya ikamet eden herkese verilen bir numaradır.

ABD’de yaşayan kişiler, sosyal güvenlik yardımlarından yararlanabilmek ve çalışabilmek için, SSN numarasını kullanmak zorundadırlar. Ayrıca bu numara ile çeşitli devlet hizmetlerinden de yararlanmak için uygun olup olmadıklarını öğrenebilirler.

SSN numarası dokuz haneli bir numara olup, kişinin kimlik tespiti için de kullanılabilmektedir. SSN numarası özellikle bankada hesap açmak ve vergi beyannamesi çıkartmak için de kullanılabilmektedir. SSN nedir ve hangi ayrıcalıkları sunduğunu öğrenmek için açıklamamıza devam edebilirsiniz.

SSN Numarası Neden Önemlidir?

SSN numarası, ABD ülkesinden kazandığınız haklara erişim sağlayabilmek için ihtiyacınız olacak olan özel bir numaradır. Kişinin kaç yıl çalıştığının tespit edilmesi ve kazancının takip edilmesi için de SSN numarası kullanılmaktadır. Bu özelliği sayesinde kişilerin emeklilik gelirleri, sağlık sigortası veya diğer maluliyet gelirleri gibi tüm mali hesaplamaları da yapılabilmektedir.

Ülkede yaşayan kişiler çalışma hayatlarına başladıklarında SSN numarası isterler. İşverenler, işçilerinin işe başladıkları sürede bu numara üzerinden veri girişi yaparlar.

Ayrıca işverenler çalışanlarının SSN bilgilerini eyalet yönetimine de bildirmek zorundadırlar. SSN nedir sorusunu kısaca; ABD hükümetinde çalışmak, hesap açmak, devlet hizmetlerden yararlanmak için alınması zorunlu olan numara şeklinde yanıtlayabiliriz.

SSN Numarası Kullanılan Başlıca Yerler

SSN numarası ABD genelinde, pek çok resmi işlem sırasında kullanılabilmektedir. SSN nedir ve SSN numarasının kullanıldığı başlıca yerler şu şekilde sıralanabilir:

  • ABD’de yer alan herhangi bir finans kurumunda hesap açtırmak istediğinizde SSN numarasını kullanmanız gerekmektedir.
  • Çeşitli finans kurumları SSN numarası üzerinden kredinizi kontrol edebilmektedir. Yatırım gelirlerinizi, faiz kayıplarınızı veya vergiden düşülebilecek olan faizleri de SSN numarası üzerinden takip edebilirler. Ayrıca finans kurumları elde ettikleri bilgileri ve verileri IRS’ye bildirirler.
  • Federal kredi başvurusu sırasında SSN numarasını kullanmalısınız. Herhangi bir banka veya finans kurumundan kredi almak istediğinizde, kredi uygunluğunuzun kontrolü SSN numarası üzerinden yapılabilmektedir.
  • ABD’de bulunan çeşitli kamu yardımı kuruluşları da SSN numarası üzerinden inceleme gerçekleştirmektedir. İşsizlik yardımları, sosyal güvenlik destekleri ve çeşitli hibelere başvuru sırasında işlemleriniz SSN numarası aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.
  • Pasaport başvurusu sırasında sizlerde SSN numarası istenir. ABD pasaportu için yapacağınız başvuruda mutlaka bir sosyal güvenlik numarası bilgisi vermeniz gerekmektedir. Eğer daha önce bir SSN numarası almamış iseniz, pasaport beyanları içerisinde bunu yeminli bir şekilde beyan etmeniz gerekir.
  • ABD federal vergi beyannamesi vermek için, SSN numarasına ihtiyacınız olacaktır. IRS, vergi beyannamelerini, çalıştığınız yerleri, işvereniniz ve finansla kurumların ödediği geri bildirim ödemelerini SSN numarası üzerinden incelemektedir.
  • Ehliyet almak veya işsizlik başvurusu yapmak gibi diğer tüm resmi işlemleriniz için de sizlerden SSN numaranız talep edilmektedir.

SSN Numarası Nasıl Alınır?

SSN nedir ve almak için nereye başvurulacağı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

SSN numarası almak için, ABD’de yer alan ve size en yakın Sosyal Güvenlik İdaresine yani SSA ofisine gitmeniz gerekmektedir. SSN numarası almak için dilerseniz kurumun online hizmetinden de yararlanabilirsiniz.

SSN Numarası Başvuru Süreci

SSN numarası almak için sizlerde istenen formu ve diğer evrakları eksiksiz olarak sunmanız gerekmektedir. SS-5 ismi ile bilinen form, SSN numarası başvurusu yapmak için, doldurmanız gereken formdur.

Doldurduğunuz formu Sosyal Güvenlik İdaresine sunmanız gerekir. İlk kez SSN numarası kartı alacaklar veya kart düzelmesi için yapılacak olan başvurular, kurumun resmi online sitesinde detayları ile paylaşılmıştır.

SSN vatandaşlığınız, yaşınız, kimlik bilgileriniz ve göçmenlik statünüzü gösteren tüm belgeler de SSN numarası başvuru sürecinde istenmektedir. SSN numarası ve kartı almak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Eğer 18 yaşından büyükseniz ve göçmen vizesi için başvuruda bulunduysanız, sizlere bir SSN numarası almak için başvuru seçeneği sunulmaktadır.

SSN Numarası İçin Kimler Başvurabilir?

SSN numarası almak için ilk sırada, ABD vatandaşları başvuruda bulunmaktadır. Ancak ülkenin kendi vatandaşları dışında geçici olarak çalışma izni verilen işçiler, göçmen olmayan ancak vize statüsüne sahip olan kişiler de SSN numarası alabilirler. ABD vatandaşı olmayan ancak sadece çalışma izni ile ülkede bulunan kişiler de SSN almak için başvuruda bulunabilirler.

SSN Numarası İçin Gerekli Belgeler

SSN numarası almak için başvuru yaptığınızda, sizlerden bazı evrak ve belgeler talep edilmektedir. Başvuru yapan kişinin yaş, kimlik, ABD vatandaşlığını gösteren veya göçmenlik durumunu gösteren belgeler istenmektedir. Bunlar dışında SSN numarası için istenen belgeler içerisinde ABD sürücü belgesi, ABD pasaportu ve devlet tarafından verilen kimlik kartı da talep edilmektedir.

Eğer ABD tarafından verilen bir kimliğe sahip değilseniz çalışan kimlik kartı, okul kimlik kartı, sağlık sigortası kartı veya ABD askeri kimlik kartını da verebilirsiniz.

SSN Numarası İçin Ücretler

SSN numarası almak veya kart çıkartmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. SSN numarası almak tamamen ücretsizdir. Ancak bazı özel şirketler bu süreçte ücret talep edebilirler.

Ancak aracı olan firmalar dışında, SSN numarasını yine Sosyal Güvenlik İdaresi’nden almanız gerekmektedir.

SSN Numarası Almanın Avantajları

SSN numarası almak, ABD’de zorunlu bir uygulamadır. Yasal olarak çalışabilmek ve devletin sunduğu tüm imkanlardan yararlanmak için, SSN numarasına ihtiyacınız vardır. Amerika’da ev almak, herhangi bir bankadan hesap açtırmak, ehliyet almak veya devlet kurumlarındaki tüm resmi işlemlerinizde SSN numarası kullanılmaktadır.

SSN numarası olmadan, finans kurumlarının kredi kontrolü yapılmasına izin verilmemektedir. Ayrıca kredi kartı almak veya krediye başvurmak gibi tüm ihtiyaçlarınızı da SSN numarası olmadan yapamazsınız.

Okula kaydolmak, Amerika’da ev almak, herhangi bir kurumda özel sağlık sigortası yaptırmak gibi işlerinizi de SSN numarası olmadan gerçekleştiremezsiniz.

Bir SSN Numarası Almanın Dezavantajları

Global bir sorun olan kimlik hırsızlığı, SSN numarası ile çok daha kolay bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Kredi kartları, araçlar, Amerika’da ev almak gibi resmi tüm işlemleriniz sırasında kullandığınız özel bilgiler ele geçirilebilir. Mali durumunuza zarar verecek pek çok ciddi sorun ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

SSN numaranızın çalınması sonucunda yeni bir numara talebinde bulunmanız gerekmektedir. Ancak bu süreç, ABD’de oldukça karışık ve uzun bir süreçtir.

Sosyal Güvenlik Numaranız Çalınırsa Ne Yapmalısınız?

Sosyal güvenlik numaranız yani SSN numaranız çalındığında, hemen Sosyal Güvenlik İdaresi ile iletişime geçebilirsiniz. Kurumun iletişim numaraları üzerinden de dolandırıcılık yardım hattı ile iletişim kurabilirsiniz.

Online sitesi üzerinden çevrimiçi olarak yardım talebinde bulunabilirsiniz. SSN numarasının çalınması durumunda vakit kaybetmeden ilgili birimler ile irtibata geçmenizde yarar olacaktır.

Sosyal Güvenlik Numarası Kartının Değiştirilmesi İçin Çevrimiçi Olarak Nasıl Başvurabilirim?

SSN numaranızın yazılı olduğu kartınızı kaybettiğinizde, tekrar kart çıkartmak isteyebilirsiniz. Ancak SSN numaranızı biliyorsanız, yeni bir kart çıkartma zorunluluğunuz yoktur. Dilerseniz yeni kart başvurusu için işlemlerinizi, kurumun resmi sitesi üzerinden ve çevrimiçi olarak tamamlayabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kartı Almak Ne Kadar Sürer?

SSN kartını ve numarasını almak için, belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim etmeniz gerekmektedir. Başvuru işleminizin sonuçlanmasının ardından SSN numaranız ve kartınız, Sosyal Güvenlik İdaresi tarafından bir posta ile sizlere teslim edilmektedir. Kart alma süresi, başvurudan itibaren yaklaşık olarak 7 ile 10 iş günü kadar sürebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir