Blog

ITIN Nedir?

ITIN Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan Vergi Mükellefi Kimlik Numaralarına, ITIN ismi verilmektedir. Vergi formlarında kullanılan ITIN, sosyal güvenlik numarası alamayan kişilere verilmektedir.

Amerika’da ikamet etmeyen, farklı ülkelerin vatandaşlarının sosyal güvenlik numaraları yoktur. Her türlü beyan işlerini yerine getirebilmeleri için, vergi numarası yerine geçen ITIN numarasını kullanmaktadırlar.

ITIN, bireysel vergi mükellefi kimlik numarası olarak, ABD Gelir İdaresi Başkanlığı yani IRS tarafından verilmektedir. Dokuz haneli ITIN, ‘9’ rakamı ile başlamaktadır. ITIN nedir sorusu kadar başvuru süreci, nasıl alınacağı ve sunduğu ayrıcalıklar da merak edilmektedir.

ITIN Nasıl Alınır?

ITIN almak için öncelikli olarak, vergi numarası almak için uygun olup olmadığınızı öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun için IRS sistemine girerek, online sorgulama yapabilirsiniz. Online sistemi kullanmadan önce, vizenizin yanınızda bulunmasında yarar olacaktır.

Vizenizin türü ve diğer bilgiler sistem tarafından istenmektedir. ITIN başvurusu için uygun olup olmadığınıza karar veremiyor ve sistem hakkına sorunlar yaşıyorsanız, bir uzman aracılığı ile başvurunuzu yapabilirsiniz.

ITIN nedir sorusunun yanıtı başvuru süresinde sizlere yardımcı olacaktır. Çünkü neden ITIN’e ihtiyacınız olduğunu, başvuru formunda da detayları ile belirtmeniz istenmektedir. Online sorgulamanın ardından, ITIN başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmanıza gerekmektedir.

Sizlerden form dışında istenen evrak ve belgelerin de ilgili departmana gönderilmesi gerekmektedir. ITIN başvuru formunu birkaç farklı şekilde ilgili departmanlara gönderme şansınız bulunmaktadır. Tamamlanmış vergi beyannamesi ile birlikte formu posta yoluyla ulaştırabilirsiniz.

Aynı şekilde başvuruları şahsen kabul eden IRS acentesine bizzat da teslim edebilirsiniz. W-7 formu ile birlikte göçmenlik statüsünü bildiren belgeler ve kimlik, vize gibi diğer evraklarınızı da göndermeniz talep edilebilmektedir. ITIN nedir ve başvuru konusunda profesyonel destek almak istiyorsanız, ITIN için sunulan ücretsiz yardım hattını arayabilirsiniz.

ITIN Başvuru Şartları

ITIN için ABD’nin belirlemiş olduğu şartları taşıyor olmanız gerekir. ITIN nedir ve kimler başvuru yapabilir soruları pek çok kişi tarafından merak konusudur.

Amerika Birleşik Devletleri’nde belirli bir miktar para kazanan tüm göçmenler ülkeye federal vergi beyannamesi vermek zorundadır. Bunun için ise; ilgili kurum olan IRS pek çok farklı alt kategori belirlemiştir.

Bu ilgili kategori içerisindeki göçmen sınıfı içerisinde iseniz sizler de ITIN numarası alabilirsiniz. Aşağıdaki şartlara sahip olan kişiler ITIN numarası alma ve kullanma haklarına sahip olabilmektedir.

 • ABD vergi beyannamesi doldurmuş olan yerleşik yabancılar
 • SSN almaya hak kazanamayan, ABD federal vergi beyannamesi verme zorunluluğu olan yabancı uyruklular
 • İşveren kimlik numarası (EIN) almak isteyen yabancı uyruklular
 • SSN almaya uygun olmayan ancak vergi iadesi talebinde bulunmak amacı ile ABD vergi beyannamesi vermesi gereken yabancı uyruklular
 • Federal vergi beyannamesi vermesi gereken yabancı uyrukluların bakmakla yükümlü oldukları eşleri veya diğer kişiler
 • ABD’ de gayrimenkul yatırımı yapmış, kira geliri elde ederken ikamet etmeyen kişiler
 • Araştırma yapmak, eğitim, okula gitmek gibi eğitim amaçlı olarak ülkeye geçici olarak giden yabancı kişiler
 • ABD vergi bildirimi gerekliliklerine sahip olan vize sahibinin bakmakla yükümlü olduğu eşi veya kişiler ITIN için başvuruda bulunabilir.

ITIN ve Vergi Beyanı Arasındaki İlişki

ITIN nedir ve vergi beyanı arasındaki ilişki, başvuru yapmak için araştırma yapan kişiler için önemli bilgiler içermektedir. ITIN kullanımının esas amacı; SSN alamayan kişilerin federal vergi beyannamesi vermesine imkan sunmasıdır.

Vergi beyannamesinde bulunmak için ITIN numaranızı vergi formundaki ilgili alana yazmanız gerekmektedir. Vergi beyannamesinin geri kalan alanlarının da eksiksiz bir şekilde doldurarak, beyannamesi IRS’ye göndermelisiniz.

ITIN özellikle ABD’de ev veya gayrimenkul alan yabancı yatırımcılar tarafında da kullanılmaktadır. Amerika’da ev almak isteyen yabancı uyruklular, satın alma işleminden sonra vergi beyannamesinde bulunmak zorundadır.

Kira gelirini ABD’ye bildirmek ve vergi beyannamelerini dosyalamak için, Amerika’da ev almak isteyen kişiler ITIN’e ihtiyaç duymaktadırlar. ITIN özellikle yabancı uyruklu olan kişilerin federal vergi yasalarına uymalarını sağlayan zorunlu bir sistem olarak bilinmektedir.

ITIN Kimler İçin Gerekli?

ITIN nedir ve kimler için gerekli olduğu, ABD’de yaşayan yabancıları ilgilendiren en önemli konulardır. IRS tarafından verilen vergi işlem numarası, ITIN olarak bilinmektedir. SSN almak için Sosyal Güvenlik İdaresi tarafından uygun görülmeyen kişilere, IRS tarafından ITIN verilmektedir.

ITIN, yabancılara verilirken göçmenlik statüsüne bakılmamaktadır. Yerleşik veya yerleşik olmayan yabancılar ABD’de federal vergi sistemine dahil edilmektedir. Dahili Gelir Yasası kapsamında değerlendirilen yabancı uyruklular, ABD’de vergi beyannamesi verme zorunluluğuna sahiptirler.

ITIN Avantajları Nelerdir?

Amerika’da ev almak istiyor veya ülkeye geçici bir süre gelir elde etmek için gitmeyi düşünüyorsanız, ITIN almanız gerekmektedir. ITIN almanın yabancılar için sunmuş olduğu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Amerika’da kişisel hesap açmak veya çek hesabı oluşturmak için, SSN yerine ITIN kullanılabilmektedir. Banka işlemlerinde sorunsuz bir şekilde işlemlerin yerine getirilmesini sağlar.
 • Göçmenlik davalarında, kişinin düzenli olarak vergi beyanında bulunduğunu göstermesi iyi ahlaki karaktere sahip olduğunu da gösterir.
 • ABD doğumlu olan çocuğunuz veya çocuklarınız için sağlık sigortası alabilirsiniz. Sigorta için yapacağınız harcamaların azaltılmasında ITIN kullanabilirsiniz. Prim vergi kredisine hak kazanmanıza yardımcı olur.
 • Vergi kredisi talebinde bulunurken, vergi borcunuzun azaltılmasını sağlayabilir. Günlük yaşam giderlerinizi veya çocuk yetiştirme masraflarınızı karşılamak için çekeceğiniz kredilerde vergi iadesi sağlanabilmektedir.
 • ABD’de bazı eyaletlerde ITIN, kimlik numarası olarak kabul edilmektedir. Seyahat seçeneklerini genişletmek için ITIN büyük avantaj sunmaktadır.
 • ABD’de e-ticaret yapan yabancı uyruklu kişiler işlemlerini PayPal hesabı üzerinden gerçekleştirebilmektedir. PayPal hesabı, ITIN ile çok daha kolay bir şekilde açılabilir. Farklı bankalarda şirket hesabı açmak, krediye başvurmak gibi işlemler için de ITIN büyük önem taşımaktadır.

ITIN Başvuru Süreci ve Belgeler

ITIN nedir ve başvuru sürecinde istenilen belgeler, başvuruda bulunmak isteyen göçmenleri yakından ilgilendirmektedir. ITIN başvuru yapmak için, posta yolunu veya IRS Vergi Mükellefi Yardım Merkezi’ni bizzat tercih edebilirsiniz. Başvurunuzu şahsen de yapabilme şansınız vardır.

Bulunduğunuz bölgede IRS tarafından yetki verilmiş olan Sertifikalı Kabul Aracısı var ise; yine ITIN başvurunda bulunabilirsiniz. ITIN başvurusu için yapılması gerekenler şunlardır:

 • ITIN başvuru yapacak olan kişi, doğrudan başvurusunu yapabilir. Belirli bir ücret karşılığında, tasdik edici vasıfta olan bir kabul acentesine da başvuruda bulunabilmektedir.
 • ITIN almak için federal gelir vergisi beyannamesi ile birlikte W-7 formu ve IRS bireysel vergi mükellefi kimlik numarası başvurusu da yapılmalıdır.
 • ITIN numarası gerekli imza ve belge eksiklikleri olmadığı sürece, eş veya diğer bakmakla yükümlü olan kişiler için de verilebilmektedir.
 • W-7 başvurusu sırasında b, c, d, e, f, g kutularının işaretlenmesi gerekmektedir.
 • Kişiye verilen geçici kimlik numarası sadece asıl vergi mükelleflerine verilmektedir.

ITIN almak için gerekli olan belgeler şunlardır:

 • Eksiksiz doldurulmuş olan IRS formu W-7
 • Pasaport ve ulusal kimlik belgesi
 • ABD federal gelir vergisi beyannamesi
 • Yabancı statüsünü belgeleyen evraklar, ABD sürücü belgesi
 • Pasaport ibraz edilmediğinde istenen doğum belgesi
 • ABD vatandaşlık ve göçmenlik hizmetleri tarafından verilen fotoğraflı kimlik belgesi
 • Sadece 18 yaşın altında olan öğrenciler için okul kayıtları

ITIN İle İlgili İpuçları ve Öneriler

ABD’de göçmenlik statüsü ile yaşayan yabancıların vatandaşlık ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamaları adına ITIN konusuna önem vermelilerdir. Göçmeler yaşadıkları süre boyunca resmi işlemler ve başvurularda ITIN numarası olmadan pek çok sorun ile karşılaşabilirler. Ayrıca ITIN numarası olmadan, vergi beyannamesinde bulunmaları imkansızdır.

Düşük gelire sahip olan göçmelerin çocuk kredisi veya uygun fiyatlı bakım yasası kapsamında yer alan kredilere başvurmaları olağandır. Ancak bu tip vergi destekleri sunan kredilerden yararlanabilmeleri için, ITIN numarasına sahip olmaları gerekmektedir.

Amerika’da ev almak veya ticaret ile ilgilenmek isteyen kişilerin de yine ITIN numarasına ihtiyaçları vardır. ITIN numarası ülke genelinde, pek çok eyalette kimlik numarası yerine geçmektedir.

ITIN Almak Ne Kadar Sürer?

ITIN alma süresi, başvuru sürecinde istenilen belgelerin eksik olup olmamasına göre farklılık göstermektedir. Eksiksiz belgeler ile yapılan ITIN başvurusu, 7 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

ITIN almaya hak kazandıktan sonra, onaylanma sürecinin bitmesi ile birlikte IRS’den vergi kimlik numaranızı içeren bir mektup alabilirsiniz. ITIN alma hızı, IRS’nin yoğunluğuna göre de değişmektedir. IRS tarafından gerçekleşen sorguların hacmi de süreci etkileyen en önemli faktörlerdendir.

Kimin ITIN Numarasını Yenilemesi Gerekiyor?

ITIN numarasını aldıktan sonra, birkaç yıl süresince herhangi bir vergi beyannamesi vermediyseniz, numaranızı yenilemeniz gerekmektedir. IRS yardım hattını arayarak da kullanmakta olduğunuz ITIN numarasının süresinin dolup dolmadığını da kontrol edebilirsiniz.

ITIN numarasını kullanarak, yardım hattına bağlanmada sorun yaşıyor iseniz, vergi numaranızın süresinin dolduğunu anlayabilirsiniz. ITIN numaranızın süresi dolmuş ise; beyanname vermekte zorluk yaşayabilir, beyannameleri geciktirmek zorunda kalabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir